Pieniądze jako prezent

Pieniądze na prezent
Praktyczny prezent

W wielu sytuacjach prezentem na daną okazję stają się pieniądze. Czasami jest to spełnienie oczekiwań osoby obdarowywanej („wolę gotówkę, wybiorę sobie coś”), czasami rezultatem wyjątkowych kłopotów z dobraniem czegoś ciekawego dla kogoś, kogo mało znamy. Jak właściwie wręczać pieniądze i czy zawsze będzie to stylowy prezent?

Dla kogo

Utarło się, że niektóre okazje wręcz wymagają tego typu prezentów. Tak więc spokojnie możemy zaproponować pewną sumę gotówki nowożeńcom, dzieciom pierwszokomunijnym lub dzieciom czy nastolatkom z okazji ich święta. Okazje pierwsze z wymienionych są szczególnie wymagające. Czasami goście stykają się z oczekiwaniami dotyczącymi konkretnych sum. Jest to najbardziej wygodne, ale czyni kłopot mniej zamożnym osobom, których może być nie stać na określony próg. W dobrym tonie jest oferować pieniądze włożone do papierowych kopert pozbawionych danych osobowych, dzięki temu nie będzie niepotrzebnego poczucia rywalizacji. Jeśli wręcza się pewną sumę nastolatkowi czy dziecku, nie jest potrzebna koperta, ale kwotę warto dostosować do wieku i potrzeb młodego człowieka.

Gotówka czy inna forma?

Niektórym osobom prezent w postaci banknotów może się wydawać zbyt oczywisty i nie będą zachwycone jego formą. Są na szczęście inne metody, na przykład wręczenie karty podarunkowej doładowanej określoną sumą. Jest to zwykła karta płatnicza wyposażona w konkretny limit. Osoba obdarowana może płacić nią za swoje zakupy do osiągnięcia limitu. Tego typu karty bywają jednorazowe lub też da się je ponownie doładować przy innej okazji. Istnieje kilka rodzajów kart, niektóre pozwalają np. na zrobienie zakupów tylko w jednym sklepie lub tylko przez internet. Daje to pewne możliwości „ograniczenia” wydatków obdarowanego.

Żeby nikogo nie urazić

Prezenty pieniężne nie są uznawane przez wszystkich, dlatego nieraz spotkać można się z sytuacją niezadowolenia lub pewnego rozczarowania. Żeby uniknąć negatywnych reakcji, dobrze jest wcześniej ustalić z daną osobą odpowiednią formę – może to być nawet z dużym wyprzedzeniem. Niektórzy pieniądze mogliby potraktować jako jałmużnę czy wyraz pogardy dla ich pozycji społecznej, dlatego jest to istotne.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *